נקודת הפתיחה בכל רצון של משקיע נדל"ן היא למצוא דרכים ושיטות להשקעה טובה בנדל"ן. זו הסיבה שהוא בוחן הרבה מאד אופציות, כדי לבחור באפשרות הנכונה ביותר עבורו.

תחשיב כלכלי של פרויקטים נדל"ן

משקיע נדל"ן בוחר את התקציב שיש לו למטרת הרכישה, הון עצמי או הון עצמי וגם משכנתא בסכום ספציפי וכך יש לו תקציב הולם על פי מחירי השוק. אם הוא בוחר לרכוש דירה בסביבת מגוריו הוא רואה כמה דירות יד שנייה וחדשות בגודל התואם את התקציב שלו, כמו דירת שלושה, ארבעה או חמישה חדרים. ככל שהוא יקנה דירה גדולה יותר, כך קיימת סבירות גבוהה יותר שהשווי של הנכס יעלה בשנים הקרובות בפער גבוה יותר.

זאת כיוון שבכל השנים מחירי הדירות זינקו, לדוגמה בשנת 2021 הם עלו בערך שבין 11-10 אחוזים וזוהי עלייה משמעותית ביותר.

הכנסה פאסיבית מהשכרת הנכס

כשמשקיע קונה דירה להשקעה הוא מתכנן את ההכנסה הפאסיבית שתיוצר לו בעקבות רכישת הנכס. בשנים הראשונות כל שכר הדירה או רובו, יכסה את המשכנתא, כך שהוא לא יצטרך להוציא כסף מהכיס למטרה זו. לאחר כמה שנים כאשר הוא יסיים לשלם את מלוא תשלומי המשכנתא, כל דמי השכירות יהיו כתוספת להכנסות החודשיות הכוללות של בעל הנכס.

קיימת חשיבות רבה לרכוש נכסים בסביבת מגורים שיש בה דרישה לדירות שכורות. זה קורה בשכונות מובילות, שכונות שגרים בהן הרבה זוגות צעירים וגם בשכונות אשר ממוקמות בקרבת האוניברסיטה או המכללה. לכן סטודנטים מעוניינים לשכור דירה במיקום זה, כדי לייתר את ההגעה היום יומית באוטובוס ללימודים.

בחירה העיר המבטיחה

במקרים רבים המשקיעים מחפשים מקומות אטרקטיביים שבהם החשיבה הכללית היא שמקום זה יתפתח ולכן יהיה פער ניכר בין מחיר קניית הדירה לבין הערך שלה בעוד כמה שנים. בערים המרכזיות כמו תל אביב תמיד כדאי לקנות דירה כי המחירים בה עשויים לעלות באופן מטאורי. כמו כן ביישובים אשר מתפתחים כמו העיר החדשה חריש, טירת הכרמל, אור עקיבא ועוד. כל מי שקנה דירות במיזמים הללו לפני כמה שנים הגדיל משמעותית את ערכו של ההון שלו.

קרנות נדל"ן

בשנים האחרונות קמו בישראל הרבה מאד קרנות נדל"ן אשר מבצעות פעולות שונות בתחום זה. מי שפעיל בשוק ההון ובוחן דרכים שונות להשקעה, נחשף לאפשרות זו ולא אחת מחליט להשקיע כספים בקרן נדל"ן זו או אחרת.

לאחרונה קרנות נדל"ן קיבלו החלטה אסטרטגית לרכוש כמות של דירות חדשות להשכרה וזאת כדי להשכיר אותן לטווח ארוך כמו בחו"ל. הן מנהלות משא ומתן עם היזמים ומקבעות מחיר לדירה, בהתאם לצורך שלהם בדירות קטנות, גדולות או משולבות.

המטרה היא לאפשר לדיירים לשכור דירה קבועה למשך 15 שנים וכך ייהנו מיציבות במקום המגורים.